Mezoterapi, Yüz, Vücut ve Leke

Mezoterapi uygulamaları vücutta bazı bölgelere lokal olarak uygulanan, mikro enjeksiyonlar aracılığıyla bölgeyi kontrol altına alan ve tedavi edici bir uygulamadır. Latince ‘meso=orta’ ve ‘terapi=tedavi’ kelimelerinin bir araya gelmesi ile oluşur ve orta deri tedavisi anlamındadır. Yüz lekeleri, selülit, saç dökülmesi, yara izleri, geniş gözenek yapısı, vücut çatlakları ve leke tedavisi için kullanılan bir yöntemdir.İlk kez 1952 yılında Dr.MichelPistor keşfetmiştir. Dünya genelinde anti aging, cilt yenileme, selülit, bölgesel zayıflama, çatlaklar, lekeleri yara izleri, saç tedavisi, kronik ağır, akut, spor yaralanmaları, deri hastalıkları gibi hastalıkların tedavisinde alternatif bir tedavi olarak kullanılmaktadır. Ciltteki elastin ve kolajen gibi yapıları uyarır. Bu sayede o bölgedeki kan dolaşımını düzenler.

Mezoterapi Nedir?

Çeşitli vitaminlerin ve minerallerin, aminoasitlerin, enzimlerin tek başlarına veya genellikle karışım halinde derinin orta tabaka bölgesine mikroenjeksiyon iğneler ile uygulanır. Enjekte dilecek maddelerin çoğu kişiye ve kişinin istekleri doğrultusunda uygun bir biçimde uygulanır. Hücre metobolizma sisteminde rol alan peptitler, enzim ve koenzimleri özel serumlarla intra ya da subcutanmicro iğneleme ile cildin mezoderm tabakasını uygular. Saç mezoterapisi, vücut mezoterapisi ve yüz mezoterapisi dediğimiz mezolifting de denir. Bu üç tür de uygulanan bölgeye göre isim almıştır. Ve serum yapıları da farklıdır.Farklı etkileri ve farklı amaçlarla kullanılmaktadır. Yüz mezoterapisi sarkmaya neden olan kolajen ve elastin dokusunu destekleme ve ince kırışıklıkları hyalüronik asit takviyesi ile yapar. Vücut mezoterapisinde ise bölgesel yağarın azaltılması, elastikibiyet kaybı ve sıkılaşma amacıyla yapılır.

Mezoterapi Hangi Durumlarda Uygulanır?

Cilt yaşlanması, Fibromiyali (insanın gece uyumasına rağmen sabah kalktığı zaman hiç uyumamış hissetmesini sağlayan yumuşak doku romatizması), leke tedavisi ve güneş lekeleri, akut ve kronik ağrılar, deri çatlakları, vitiligo(derideki pigment yetersizliği) selülit, spor yaralanmaları,kilo kaybı, alerjiler,saç dökülmesi, kellik, saç tedavisi, göz altı torbaları ve gözaltı morluklarında uygulanır. Çok çeşitli ve farklı uygulamaları vardır. Tedavi çok sayıda türevleri olan bir tedavi olduğu için çok sayıda yöntemi vardır. Farklı uzmanlık bilgisi gerektirir. Her uzman bütün mezoterapi türlerinin hepsini bilemez.

Hangi Durumlarda Mezoterapi Uygulanmamalı?

Gebelik durumunda, birden fazla ilaç tedavisi alan özellikle kalp hastalığı bulunan insanlarda, inme geçirmiş olanlar, insülin bağımlısı olan yani insülin kullanan şeker hastaları, kanser hastaları, ürtiker hastalarda, mezoterapi serumları içerisindeki maddelere alerji riski olanlar, kan pıhtılaşma sorunu yaşayanlar ve kanser hastalarına mezoterapi uygulanmamalıdır. Çünkü istenemeyen çeşitli risklere neden olmaktadır. Her ne kadar son derece faydalı ve birden fazla etkisi olsa da çok sayıda etken madde istenilmeyen reaksiyonlara neden olabilir. Bu yüzden dikkatli olunmalı ve işlem öncesi çeşitli tetkiklerin mutlaka yapılması gerekmektedir. Zaten mezoterapiyi yapacak olan uzman bu testleri yaptıracaktır.

Yüz Mezoterapisi

Cildin yenilenmesini sağlayan ve vitamin, antioksidan ve çeşitli ilaçlar karıştırılarak cildin alt tabakasına enjekte edilme işlemidir. İşlemin ardından enjekte edilen maddeler etkisini en kısa sürede gösterir. Vitamin, mineral, enzim türleri ve antioksidanlar cilde verilir. Cildin uyarılarak kolajen ve elastin üretimi arttırırlar. Ciltten nemlene sağlar ve cilt yenilenir. Ayrıca yüz mezoterapisindeki serumlarda çok az nerede ise eser miktarda ilaç vardır. Bu sayede yan etki riski minimuma iner. Yüz mezoterapisi yüz bölgesindeki cildi yeniler. Cilt kırışıklıkları ve cilt sarkmalarına engel olan etkili, yüksek oranda doğal ve faydalı bir tekniktir.

Yüz Mezoterapisi Neden Yüze Yapılır?

Yüz mezoterapisinde yüz bölgesine cildin yenilenmesi için hyalüronikasit ve amino asitler cilde büyük faydalar sağlamaktadır. Ciltte derinin altına uygulanarak cildin elastin ve kolajen üretimini arttırır. Cilde nem katar. Cilt bu sayede yenilenmiş olur. Parlaklığını yitiren cilde, elastikiyet kaybı ve sarkma olanlar, cilt yaşlanmasını engellemek, cilt hasarının önüne geçmek, güneş ışınların zararlarına karşı önlem almak ya da zarar görmüş ciltleri düzeltme isteyen leke tedavilerinde hafifletmek ve gidermek için uygulanır. Yorgun yüz görüntüsü de ortadan kaybolur.

Yüz Mezoterapisi Nasıl ve Ne Sıklıkta Yapılır?

Yüz mezoterapisi öncesi ciltte temizleme işlemi yapılır. Bu sayede cilt temizlenmiş ve dezenfekte olmuş olur. Uygulama öncesi anestezik krem ile hastanın duyacağı acı hissi ortadan kaldırılır. Uygulana sırasında mineral, vitamin, aminoasit, enzim, anti aging ve ilaçlar karıştırılarak oluşturulan karışım ince iğnelerle cildin alt kısmına enjekte edilmektedir.İlk etapta 1-4 hafta aralıklarla ortalama 4-6 seans olarak uygulanmalıdır. 3-6 ayda bir tekrarlanabilir. Uygulamanın sonuçları ikinci seanstan itibaren gözle görülür bir hale gelmeye başlar. Tedavi sonucunda cildin yenilenme etkisi devam eder.

Yüz Mezoterapisinin Yan Etkileri

Herhangi bilinen bir yan etkisi yoktur. İşlem yapıldıktan sonra bir gün süreli hafif morluklar oluşabilir. Oluşan bu morluklar makyaj ve türevleriyle kapanabilir. Nadiren alerji veya enfeksiyon riski vardır. Ancak bu durumlar kolaylıkla tedavi edilebilir. Cildin yenilenmesini sağlayan lazer, radyofrekans uygulamaları veya IPL ile beraber uygulanabilir. Ancak diğer tedavilerin içeriği ile karışması sıkıntı yaratabilir. Çok karıştırmak iyi değildir. Uygulamanın fiyatlarına değinecek olursak seans sayısı, kullanılan ilaçlar, yapılan yer ve uzmana göre değişiklik gösterir. Sağlıklı bilgi almak adına bizlere ulaşabilirsiniz.

Vücut Mezoterapisi

Bazı vücut mezoterapileri iğnesiz olarak yapılmaktadır. Selülit veya bölgesel yağlanma gibi sorunlar, leke tedavileri için yapılabilir. Leke mezoterapileri daha çok koyu bir renk değişikliği, yaşlılık ve güneş lekeleri, hamilelik lekeleri sivilce, çillenme, deri hasarı sonucu oluşan lekeler ve deri tümörleri için kullanılır. Özellikle bölgesel yağlanma içinse bel, karın, kol ve bacaklardaki yağlanmalar için kullanılır. Selülit Mezoterapisi ise selülitli bölgelerde kan akışını hızlandırmak, yağ depozitlerini çözme, sertleşmiş bağ dokuyu düzeltmek için yapılır. Vücut mezoterapisi türlerinde seans sayısı ve süresi yapılan bölgeler için farklılık gösterir. Tedavi türü ve uygulanan bölge, tedavi amacına göre de serumların içeriği değişiklik göstermektedir.

Mezoterapi Lekelerde Ne Kadar Etkilidir?

Lekenin bulunduğu bölge, lekenin türü, lekenin koyuluğu ve bölgesi gibi farklı kıstaslar mezoterapinin türünü ve başarısını etkiler. Mezoterapi sadece tedavinin adıdır. Her mezoterapi serumunun içeriği, etken maddesi farklıdır. Yüzlerce çeşit mezoterapi serumu mevcuttur. Haliyle bu durum başarı oranını etkiler. Mezoterapinin uygulanış şekli, serumun kalitesi mezoterapinin etkisini değiştirir.  Küçük ve hafif silik lekelerde etkilidir. Mezoterapi; sürekli tekrarlanan ve seans sayısı fazla olan alternatif bir tedavidir.

İğnesiz Mezoterapi

Yeni ortaya çıkan iğnesiz mezoterapi ile ağrı ve acı olmadan cilt yenilenmesi imkânı sağlar. Mezopeeling dediğimiz karışımın içerisinde TCA (Tricarboksilik asit) ve H2O2 kombinasyonu sayesinde cilde hasar vereden fibroblast büyüme faktörlerinde yararlanarak cilde etki sağlar. Bu sayede iğne kullanmadan bio güçlendirme ve canlandırma saplar. Cilt altında kolajen üretimi ve güçlü lifting etkisiyle tedavi eder ve yeni kolajen oluşumu ile hücrelerde biyolojik uyarım gerçekleşir. İğnesiz mezoterapi boyun, yüz, dekolte ve göğüs bölgelerinde yaşanan sarkmalar, gevşemeye yönelik sıklaştırma, iz ve skar tedavisi, çatlak ve leke tedavilerinde etkilidir. Ayrıca bu tedavi mezopeeling dolgu ile kombine edilirse uygulamanın etkisi artar. Radyofrekans, lazer tedavilerinde ip ve roller yardımıyla beraber kullanılabilir. Merkezimizden gerekli tüm hizmeti sağlayabilirsiniz.